17. maaliskuu 2008 - 11:50
#94
No mites on ML, tiputtiko sita puuteria tanaan? Oli ainakin ihan lupaavan nakoinen lumisade aamulla kun bussi lahti..
Vai meneeko loppulomakin "Heavy snow Hirafu" -tunnelmissa? Ainahan voi kayda Hiltonissa lounaalla. 8)
Terveisia Tokiosta, ei taalla mitaan kylla ehtiny nakemaan; yhen temppelialueen, hostellin ravintolan ja metron. 
Four and a half feet Red Mountain!
17. maaliskuu 2008 - 15:37
#95
Jotain kolmesta viiteen senttiin tuli kuulemma lunta. Oli ihan sinkissa, ei jaksanut lahtea makeen. Siispa tuli tehtya Kutchan reissu.
Ja ettei mene ihan sisapiirijutuiksi, niin Higashiyaman puolella on hotelli, josta saa ihan sikahalvalla seisovan poydan lounaan. Viiden tai neljan tahden hotelli ja serveeraukset samaa luokkaa, lounas irtoaa about 7 eurolla ja se on sitten todella hyva. Suosittelen kaikille kokeilemaan!
Eika paljon haittaa, vaikka menee syomaan laskukamoissa. Monot vaan oven ulkopuolelle ja tohveleissa sisaan.
Keliraporttina voi heittaa, etta lumi on markaa noin 150 cm saakka. Siis patjan puolivaliin, lunta kun on silti noin 250...300 cm. Nyt alkoi pakastaa ja luultavasti lahipaivat on kylmaa ja kirkasta.
Ylihuomenna on joku bigair kisa, jos kelit sallii. Fotoja fotoja...
22. maaliskuu 2008 - 11:07
#96
Se on kesä nyt! Varjossa noin 10 astetta ja auringossa pirun paljon enemmän. Lumi on sulanut vauhdilla parin päivän aikana. Topista on lähtenyt kolmessa päivässä 20 cm. Lumet on valuneet jyrkemmistä paikoista massavyöryinä pohjia myöten. Auttaa ymmärtämään, miksi nuo "Yu No Sawat" yms. on aina off limits -aluetta. Sitä vyörylunta on aika v....ti siellä pohjalla!
Puhuin tuossa Kutchanissa asuvan noin 55 vuotiaan rouvan kanssa toissapäivänä. Hän ei muistanut elämänsä aikana olleen yhtään tällaista maaliskuuta. Kaupungissakin joutuu kuulemma joka vuosi tekemään monta kertaa lumitöitä normaali maaliskuussa, mutta tänä vuonna siellä ei ole satanut yhtään lunta koko kuun aikana. Piti aivan ihmeenä koko tilannetta.
Tänään oli slope style kisat Hanazanossa. Lokaalit veti ihan kivasti, mutta jää ne kyllä aika pahasti suomalaisten newschool -heppujen varjoon. Ihan vinkiksi vaan kaikille, joilla touhu kiinnostaa... Tuo on jokavuotinen kisa ja palkintona on ainakin 1000 taalaa. Siitä vaan laittamaan ens vuoden kalenteriin merkintää. Pääpalkinto kotiin ja on lentolipun rahat kasassa.
Siinä sivussa voi tuurilla päästä laskemaan putskua jaappaniassa.
26. maaliskuu 2008 - 22:51
#97
Vieläkö johokin päin Jaapania kannattaa mennä laskemaan ensi viikonlopun maissa?
27. maaliskuu 2008 - 15:21
#98
[quote author=Kaltsu link=topic=16212.msg139786#msg139786 date=1206564702]
Vieläkö johokin päin Jaapania kannattaa mennä laskemaan ensi viikonlopun maissa?
Vielä... Pohjoisessa ainakin pääsee laskemaan hyviä siivuja kevätlunta. Tuossa on sivusto, josta löytää monen keskuksen tiedot ja lumitilanteen:
http://www.snowjapan.com/e/maps/map-of-japan.html
[quote author=JM link=topic=16212.msg139238#msg139238 date=1205397667]
Mites toi meininki ylipäänsä Japanissa, onko kokemuksia että lähteekö esim kausari heti kun vähän "eksyy"?
Varmaan jos eksyy niille "strictly off limits" mestoille niin kortin voi luovuttaa saman tein patrollille, mutta muuten toruvat vaan. Ilmeisesti siellä on kulttuurillisestikin haastavaa torua länkkäriä.
Rusutsussa sai laskea missä vaan eikä kukaan tuntunut olevan meidän länkkäreiden puuhista kiinnostuneita. Sama hommeli oli Chisenupurissa. Tosin tässä jälkimmäisessä ei tainnut muuta henkilökuntaa ollakaan kuin hissipojat (40-65v)