Onko kenelläkään kokemuksia varusteiden/vaatteiden
ostamisesta Ranskasta tai Sveitsistä. Onko hintataso sama kuin Suomessa.
19. heinäkuu 2011 - 12:40
#1
Ulkoiluvarusteita Ranskasta/Sveitsistä
Ainakin Ranskassa halvempaa. Luulisin Sveitsissäkin olevan, vaikka voikin olla, ettei alppikohteista löydy halvalla kummassakaan.
Kiitoksia, alppikohteet kyseessä joten laukkuun jää tilaa.
Omat kokemukset Sveitsin hintatasosta alppi-turistikohteissa (Zermatt ja Interlaken) tältä kesältä olivat aika ikävät. Kaikki tuotteet joiden hintatason tiesin olivat noin 20-30% kalliinpia Sveitsissä... Tosin valikoima oli todella hyvä (Esim. Zermattista löytyi varmaan lähes kymmenkunta erätarvikkeita myyvää kauppaa...)
no Sveitsin frangi on vahvistunut euroon nähden jotain 20% &puntaan nähden ~60 % tjsp. vuosikymmenessä &ties kuinka paljon taalaa vastaan, niin tuo oli aika oletettavaa..
Sveitsistä tai Ranskasta ei kokemuksia, mutta Itävallasta kylläkin parin viikon takaa. Hintataso aivan meikäläistä, jollei jopa kalliimpaa. Valikoimat sen sijaan todella hyvät, esim. Eybl Intersportissa Salzburgissa (4 kerrosta). Myös Globetrotterin Muchenin myymälään tuli tustustuttua... melkoinen putiikki sisämelontatiloineen ja trendikkäine sisustuksineen. 8)