Mprec.com

Kuvatoimisto Vastavalo.fi
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Syyskuu 08, 2010, 04:42:05

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
Relaa.com etsii graafista suunnittelijaa
Tule mukaan jengiin!

Mainosta Relaa.comissa
Tutustu hintoihimme!
* Etusivu Ohjeet Haku Kirjaudu Rekisteröidy
Relaa.com - Suomen suosituin ulkoilufoorumi  |  L a j i t  |  Retki (Valvojat: Mikko Piironen, Lucifer, zorro, johanneskastaja)  |  Aihe: Onko susilla oikeus elämään? 0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Äänestys
Kysymys: otsikon mukaan
Kyllä on - 163 (84.5%)
Ei ole - 30 (15.5%)
Äänestäjiä yhteensä: 193

Sivuja: [1] 2 3 ... 78 Tulosta
Kirjoittaja Aihe: Onko susilla oikeus elämään?  (Luettu 89976 kertaa)
väärti
Tuottelias
****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 368



Onko susilla oikeus elämään?
« : Lokakuu 26, 2006, 19:50:01 »

Eli aiheen mukaan kysymys,mitä tapahtuu kun susi/sudet tuppaavat liian lähelle ihmistä.Kotikunnassani ja naapurikunnissa on tehty runsaasti susi havaintoja ,väittävät alueella liikuvan 8-10 eläimen lauman.
Asia ei ole uusi susia on täällä ollut kait vuosia mutta nyt on tullut kotieläin vahinkoja,lampaita on tapettu koiria on kadonnut.

Naapurikunnassa järjestettin asukas tilaisuus jossa paikalla n.200 ihmistä ja yleinen ilmapiiri oli tietenkin susi vastainen.
Ymmärrän vastaisuuden erittäin hyvin en minäkään lähetttäisi lapsia pimeälle koulutaipaleelle kun sudet pyörivät nurkissa.Oikeuden omiinkäsiin ottamista taas en hyväksy, huhut nimittäin kertovat luvattomista haaskoista ym.

Mielestäni susillakin on oikeus elämään mutta miten saat eläimen pysymään metsissä tai edes poissa lammas aitauksesta ei taida onnistua millään.Suuniteltiin kaverin kanssa viikonloppua ko.aluella(kuhankuono)itseäni sudet ei huoleta yhtään olen kait liian tyhmä/itsevarma että en osaa pelätä.Pitäisikö pelätä? mielestäni ei

Ottakaahan kantaa nyt etenkin ne jotka ovat elelleet susien kanssa pidempään.
« Viimeksi muokattu: Joulukuu 15, 2006, 14:58:33 kirjoittanut väärti » Kirjattu
Linda
Vilkas
***
Poissa Poissa

Sukupuoli: Nainen
Viestit: 150



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #1 : Lokakuu 26, 2006, 20:00:03 »

Eihän susi tee aikuiselle ihmiselle yhtään mitään. Susi pelkää ihmistä eikä hyökkää kimppuun. Eli voitte olla huoletta siellä metsässä.

Sitten voisin kertoa kaikenlaisia susien puolustuspuheita, mutta enpä taida koska mulla on nyt viitteet hukassa ja olen kaupunkilainen ja kaiken lisäksi kasvissyöjä (en kuitenkaan kettutyttö), joten mun kimppuun hyökättäisiin varmaan tällä foorumilla... Wink
Kirjattu
Karoliini
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Viestit: 860


Vain kuolleet kalat uivat myötävirtaan


WWW-osoite
Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #2 : Lokakuu 26, 2006, 20:03:00 »

Toki, toki. Siinä missä muillakin. Nuo pelot vaan on ihmissä aika syvällä. Eikä niitä pois saa oikein millään, niitä pelkoja nimittäin.
Tutkijat väittää, että hajotettu susilauma on vaarallinen, koska pieni lauma ei saa hirviä saaliiksi, ottavat sitten suomeajokoiraa ja lammasta. Siis, jos on iso lauma nurkilla, niin ei hättää... ( usko jos uskallat)
Joka talvi olen susienkin jälkiä nähnyt, mielenkiintoista vain minulle, - ei tule mieleen että: haulia persiille...
Kirjattu
TRB
Vieras


Sähköposti
Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #3 : Lokakuu 26, 2006, 20:20:43 »

Kukahan on ängennyt ja kenen reviirille...? Taitaa olla susien elinpiiri aika suppea ihmisen ängetessä joka kolkkaan. Ei sudet ihmisen kimppuun käy joten turhaa ulvontaa jälleen kerran. Rakentakoon korkeammat aidat, kele.  Mad
Kirjattu
kauheamies
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 1260



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #4 : Lokakuu 26, 2006, 20:29:05 »

Mielestäni tulisi olla oikeus ampua susi, jos sen voi tehdä kotipihalta tai yleensä asutetulta alueelta. Mitä järkeä on sietää susia pihapiirissä? Korpiin ne kuuluvat.

On vain ajan ysymys, kun sudet alkavat  käydä ihmisten kimppuun. Ne alkavat tottua ihmisiin. Ammunta pitäisi eläimet säikkyinä ja takaisi turvallisen ja miellyttävän asuinympäristön.

Veikkaan kyllä ilmapiirin muuttuvan ensimmäisen ihmisuhrin jälkeen. Kuhmoisissa susipari oli jo ajanut naisen pihaltaan sisälle uhkaavalla käytöksellä. Siellä onkin syöty hiljattain 25 koiraa.

Susi oli 1800-luvullakin niin vaarallinen, että se saattoi siepata lapsen pihalta ja sen jälkeen useita, kun oli päässyt lasten makuun. Koko vuosisadassa taisi 100 ihmistä kuolla susien hampaisiin, kun niitä oli niin paljon. 1881 yksi susi tappoi 21 lasta, mikä olikin syy susikannan hävittämiseen. Siis arat sudetkin saattavat syödä lapsia, joten ne tulisi pitää kaukana asutuksesta varmuuden vuoksi.
Kirjattu

rane62
Tuottelias
****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 482



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #5 : Lokakuu 26, 2006, 20:48:22 »

Itse koiria omistavana en hyväksy susien liikkumista asutuspireissä. Varma on jos susi käy koirani kimpuun ei sillä ole pakopaikaa mistä en sitä löytäisi ja tappaisin sen varmasti. Saataapi siinä mennä muutama vääräkin kun ovat niin saman näkösiä Laughing
Kirjattu
nilakka
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Nainen
Viestit: 809


Luonto pitää sielusi elossa


Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #6 : Lokakuu 26, 2006, 20:55:21 »

Aikanaan niitä alueita, joissa ihmiset nyt elävät, asuttivat sudet kaikessa rauhassa.
Mutta ihminen tarvitsee tilaa ja niin susien elinpiiri kapenee.
Ja kun susi vielä fiksuna tajuaa, että pihassa on ketjun nokkaan jätetty valmis ateria, niin totta kai se sen tekee.

Toimeen pitäis tulla,mut ei o helppoa.....

Kyllä itse uskaltaisin mennä metsään ja jos olisinkin sitten suden suussa, niin olisin myös hetken kuuluisa:
Sataan vuoteen eka sudensyömä täti-ihminen!
Kirjattu
Vagabond
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 1040



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #7 : Lokakuu 26, 2006, 20:57:08 »

Sudet olkoot rauhassa metsässä, mutta pihoilta ja taajamista ne tarvis pelästyttää pois. Ampumalla vai miten siinäpä kysymys. Mun mielestä saa ampuakin jos asutukseen tulevat. Sama koskee karhuja. En silti kannata metsästystä vaan pelotus tarkoituksessa ampumista.
Kirjattu
kauheamies
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 1260



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #8 : Lokakuu 26, 2006, 20:58:24 »

Sata vuotta siksi, että pedot hävitettiin. Ne hävitettiin 21 lasta tappaneen kolmen suden lauman vuoksi. Yleensä uhrit olivatkin juuri lapsia, jotka susi sieppasi pihalta.

Tapporaha maksettiin muistaakseni vielä 1970-luvulla. Susia ei ollut missään eikä juuri karhujakaan.
Kirjattu

olav.skoglund
Vieras


Sähköposti
Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #9 : Lokakuu 26, 2006, 20:59:53 »

Kyllähän moni pelkää ja kammoaa sutta varsinkin jos sattuu koiriakin pelkäämään.Ainoa vain ,että koirat tappaa ihmisiä maailmassa vähintäin 1000 kertaa enemmän ihmisiä  kun sudet.Tietysti koirat joutuvat suden suuhun usein missä niitä liikkuu ja ihmettelenkin kuinka vastuuttomia loppujen lopuksi ihmiset jotka tietää,että susia liikkuu lähistöllä niin ei muuta kuin rakas eräkaveri ketjuun yöksi pihalle ja sitten huudetaan suurella äänellä jotta susi vei.Kyllä minäkin suden posautan jos se silmille tulee tietysti,mutta sen verran vähän niitä vielä on verrattuna nalle karhuihin jotka taasen hyökkää ja pystyy pisteleen ihmisen ja useammankin palasiksi jos haluaa.Olen suden ja karhun jälkiä nähnyt reissuilla paljonkin,mutta vain karhun jäljet säväyttää ja laittaa pikkasen aluksi vilkuilemaan puolin ja toisin polkua.
Kirjattu
olav.skoglund
Vieras


Sähköposti
Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #10 : Lokakuu 26, 2006, 21:01:19 »

Sata vuotta siksi, että pedot hävitettiin. Ne hävitettiin 21 lasta tappaneen kolmen suden lauman vuoksi. Yleensä uhrit olivatkin juuri lapsia, jotka susi sieppasi pihalta.

Tapporaha maksettiin muistaakseni vielä 1970-luvulla. Susia ei ollut missään eikä juuri karhujakaan.

se susi joka tappoi tai oikeastaan kävi 21 lapsen kimppuun joista kuoli 19 oli vanha naaras susi ja se oli yksin.Liikkui Turun suunnalla.
Kirjattu
Vagabond
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 1040



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #11 : Lokakuu 26, 2006, 21:08:00 »

Ei kai se Karhukaan sen useemmin hyökkää, jos ei joudu sen ja pennun väliin. Se tämän vuosisadan ainoo karhu-tapaturma oli kai just tollanen tapaus. Olen karhun nähnyt ja se pelästy enemmän kuin mä, mutta kyllä niitä kohtaan on aika suuri kunnioitus.
Kirjattu
TRB
Vieras


Sähköposti
Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #12 : Lokakuu 26, 2006, 21:22:53 »

Kyllä ihminen on paljon vaarallisempi peto kuin kaikki sudet ja karhut yhteensä! Kannatankin oikeutta lahdata kaikki silmille hyppivät kusipäät ja muut asutuksen lähellä hiippailevat idiootit... Voitais vaikka roudata ne kauaksi korpeen niin riittäisi susille ja karhuille safkaa eikä tarttis tulla koiria nälissään lahtaamaan... helikopteri vaan täyteen spurguja ja pedofiileja ja lento yli susi- ja karhuseutujen... *tömps tömps*! Puhdas rikosrekisteri ja äo yli 140 riittäisivät pysyvään lahtauslupaan, soitto vaan jätepalveluun onnistuneen kaadon päätteeksi eikä mitään selityksiä vaadittaisi. Ratkeaisi samalla ylikansoittumisongelma.  Very Happy
Kirjattu
Vagabond
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 1040



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #13 : Lokakuu 26, 2006, 21:28:46 »

Jos rupee asiaa tuolta kantilta miettiin niin hirvet taitaa olla pahimpia petoja metässä. Ne aiheuttaa paljon enemmän kuolemia kuin yksikään petoeläin. No toisaalta niiden kantaa toki harvennetaankin aika rajusti ampumalla. Kanadassa ja jenkeissä noi karhut on kai oikea maanvaiva. Tahtoo änketä joka paikkaan. Pakko kai niitä on alkaa ampua jossain määrin, koska ei taida olla muuta keinoa säilyttää niiden pelkoa ihmisiin. Molemmin puolinen pieni pelko lienee paikallaan.
Kirjattu
TRB
Vieras


Sähköposti
Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #14 : Lokakuu 26, 2006, 21:35:31 »

Fakta vaan on se että kaikkien pitäis mahtua samalle pallolle elelemään, ihmisellä ei ole sen suurempaa oikeutta olla täällä kuin millään muullakaan elukalla. Ihminen on vaan nostanut itsensä korokkeelle ja kuvittelee olevansa kaiken muun yläpuolella ja jyrää muut lajit sukupuuttoon. Saman evoluutiomekanismin tuotoksia me olemme kuin muutkin elukat, olemme vain tällä hetkellä näennäisesti sieltä älykkäämmästä päästä (vaikka epäillä tuota sopii). Onko korkeampi älykkyys siis oikeutus tappaa kaikki muu?

Joo, oon tänään pahalla päällä...  Laughing
Kirjattu
Eräseikkailija
Tuottelias
****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 400

"Erämaa, rauhan tyyssija"


Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #15 : Lokakuu 26, 2006, 21:37:02 »

Hyvä TRB, alkaahan sitä juttua löytyyn..
Kirjattu
Eräseikkailija
Tuottelias
****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 400

"Erämaa, rauhan tyyssija"


Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #16 : Lokakuu 26, 2006, 21:43:15 »

Asia on äärettömän kaksipiippuinen, kuin yleensä..nimittäin, itse olen aina pitänyt susien puolta - yksinäisenä sutena - mutta on totta, jos asuisin alueella, missä susi olisi perheeni ja kotieläinteni uhka, en epäröisi niitä tappaa. Ihminen on kuitenkin tämän luomakunnan pää ja hallitsee eläimiä - valitettavasti vaan sekä hyvässä, että pahassa. Oman reviirin ja esim. omien lasten suojeleminen syrjäseudulla ja mm. koulumatkan turvaaminen on sitä hyvässä hallitsemista.
  Sitäpaitsi, eihän tarvitse tappaa kaikkia susia, vaan se johtaja.
Kirjattu
clogz
Aktiivi
**
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 51



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #17 : Lokakuu 26, 2006, 21:49:29 »

Suomessa sitä sitten osataan pelätä kaikkea. Milloin Venäjää, milloin lintuinfluenssaa, milloin susia ja karhuja, milloin talven liukkaita ajokelejä. Naurettavaa.

Ihmisen tulis elää luonnon ehdoilla eikä raiskata kaikkea altaan. En omista koiraa, lapsia enkä lampaita, mutta mielipiteeni on silti tämä. Puhutaan ensin vaikka rattijuoppojen viattomille aiheuttamista kuolonkolareista ja pysyvistä vammantuottamuksista tai raiskaajien teoista.

Tai ei kyllä tässä ketjussa puhuta, mutta toivottavasti tajusitte mielipiteen.
Kirjattu
Vagabond
Runsaudensarvi
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: Mies
Viestit: 1040



Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #18 : Lokakuu 26, 2006, 22:00:23 »

Eikös luonnossa vahva syö aina heikon ja älyäkin saa käyttää? Eli ihminen on vahva älyltään, jolloin pystyy puolustautumaan aseilla. Mun mielestä ihminen ei kuitenkaan sen enempää oo luomakunnan pää kuin mikään muukaan eläin. Ihmisellä vain sattuu olemaan järkeä enemmän kuin lihaksia. Koittakaa nyt kuitenkin ymmärtää ettei täällä kukaan oo kaikkia susia ja karhuja lahtaamassa. Tasapaino olla pitää kaikessa. Luonnossa tuskin on vielä pedot tasapainossa, koska hirvet lisääntyy liikaa. Eli ei pitäis vähentää petoja yleensä vaan pitää yllä tuo kauhuntasapaino ihmisten ja petojen välillä. Suomessa kai kuitenkin mettää vielä riittää aika lailla. Haluaisin kuitenkin nähdä kun TRB tai joku muu menee paljain käsin pelottaan roskalaatikkoa tonkivan karhun pois. Silloin mun mielestä on ihan hyväksyttävää ampua se ja syödä lihat hyvällä ruokahalulla. Tappaa se karhukin syödäkseen. Tapa tai tule tapetuksi nyt vaan on luonnon laki! (Tiedän että tää provosoi joita kuita, mutta se ei ole tarkoitus vaan sanoa vain totuus.)
Kirjattu
TRB
Vieras


Sähköposti
Re: Onko susilla oikeus elämään?
« Vastaus #19 : Lokakuu 26, 2006, 22:18:54 »

Haluaisin kuitenkin nähdä kun TRB tai joku muu menee paljain käsin pelottaan roskalaatikkoa tonkivan karhun pois.

Perversionsa kullakin...  Laughing  Wink

Sopiiko kysyä miksi ihmeessä ajaisin roskalaatikkoa kaivelevan karhun pois? Roskiahan ne vaan on ja jo kertaalleen pois heitettyjä, ei niitä tarvii pelastaa.
Kirjattu

Sivuja: [1] 2 3 ... 78 Tulosta 
Relaa.com - Suomen suosituin ulkoilufoorumi  |  L a j i t  |  Retki (Valvojat: Mikko Piironen, Lucifer, zorro, johanneskastaja)  |  Aihe: Onko susilla oikeus elämään? « edellinen seuraava »
Siirry:  







Powered by MySQL Powered by PHP Relaa.com - Suomen suosituin ulkoilufoorumi | Powered by SMF 1.0.8.
© 2001-2004, Lewis Media. Kaikki oikeudet pidätetään.
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Sivu luotiin 0.105 sekunnissa. 21 kyselyä tietokannasta.